Богослужіння в день пам’яті преподобного Мойсея Угрина

dsc_0515_500_01

8 серпня 2017 року, в день пам’яті преподобного Мойсея Угрина, в семінарському храмі Трьох Святителів було відслужено уставні богослужіння: сповідь вірян, 3 і 6 час та Божественну літургію.

Богослужіння очолив настоятель прот. Микола Щербань у клірика семінарського храму Трьох Святителів  прот. Миколая Лагодича та свящ. Володимира Петрука – настоятеля Свято-Миколаївського храму с. Нижні Станівці Кіцманської єпархії.

Для поклоніння вірним було виставлено ікону з частинкою мощей преподобного Мойсея Угрина.

dsc_0482_500_01

dsc_0484_500_01

dsc_0488_500_01

dsc_0494_500_01Присутні на Божественній літургії віряни приступили до таїнства сповіді та  причастя Святих Христових Таїн.

dsc_0495_500

dsc_0497_500_01

По завершенні Божественної літургії було відслужено святковий молебень.

dsc_0506_500_01

Після відпусту Літургії отець-настоятель виголосив проповідь.

dsc_0513_500

Святкове богослужіння завершилось помазуванням присутніх у храмі освяченою оливою.

dsc_0510_500_01

ПРЕПОДОБНИЙ МОЙСЕЙ УГРИН, ПЕЧЕРСЬКИЙ

26 липня / 8 серпня

Преподобний Мойсей Угрин, Печерський, по походженню угорець, був братом преподобного Єфрема Новоторжського († 1053; пам’ять 28 січня) і Георгія. Разом з ними він надійшов на службу до святого благовірного князя Борисові († 1015; пам’ять 24 липня). Після вбивства в 1015 році на ріці Альті святого Бориса, разом з яким загинув і Георгій, святий Мойсей утік і ховався в Києві у Предслави, сестри князя Ярослава. В 1018 році, коли польський король Болеслав захопив Київ, святий Мойсей разом з іншими потрапив у Польщу як бранець.

Високий і стрункий красень, святий Мойсей звернув на себе увага однієї багатої польки-удови, що зайнялася до нього жагучим бажанням і захотіла зробити його своїм чоловіком, викупивши з полону. Святий Мойсей рішуче відмовився міняти полон на рабство у жінки. Його давньою мрією було прийняти Ангельський образ. Однак, незважаючи на відмову, полька купила бранця.

Вона намагалася всіляко спокусити юнака, але він віддавав перевагу голодни покути пишним бенкетам. Тоді полька почала возити святого Мойсея по своїх землях, думаючи, що він спокуситься владою й багатством. Святий Мойсей сказав їй, що не проміняє духовні багатства на тлінні речі цього світу й стане ченцем.

Афонський ієромонах, що проїжджав через ті місця, постриг святого Мойсея в чернецтво. Полька наказала розтягти святого Мойсея на землі й бити його ціпками так, щоб земля наситилася кров’ю. Вона домоглася дозволу в Болеслава робити із бранцем усе, що завгодно. Безсоромна жінка один раз веліла насильно покласти святого Мойсея із собою на постіль, цілувала й обіймала його, але й цим нічого не домоглася. Святий Мойсей сказав: “Я зі страху Божого гребую тобою як нечистої”. Почувши це, полька веліла давати святому щодня по ста ударів, а потім оскопити його. Незабаром Болеслав розпочав гоніння на всіх ченців у країні. Але його осягла раптова смерть. У Польщі піднявся заколот, під час якого була вбита й удова. Оправившись від ран, преподобний Мойсей прийшов у Печерський монастир, носячись на собі мученицькі рани й вінець сповідання як переможець і хоробрий воїн Христовий. Господь дав йому силу проти страстей. Один брат, одержимий нечистою пристрастю, прийшов до преподобного Мойсея й молив його допомогти йому, говорячи: “Даю обітницю зберегти до смерті все, що ти велиш мені”. Преподобний Мойсей сказав: “Ніколи в житті з жодною жінкою слова не говори”. Брат обіцяв виконати раду преподобного. У святого Мойсея була в руці ціпок, без якого він не міг ходити від отриманих ран. Цим ціпком він ударив брата, що прийшов до нього, у груди і негайно той був урятований від спокуси. Преподобний Мойсей подвизався в Печерськом монастирі 10 років, помер близько 1043 року й був похований у Ближніх печерах. Дотиком до святих мощів преподобного Мойсея й старанною молитвою до нього печерські ченці зцілялися від плотських спокус.

Тропар преподобного Мойсея Угрина , глас 3

Як другого Йосипа, / великого чистоти й цнотливості подвижника, / шляхетного й рівного ангелам Мойсея, / священними піснями прославляємо ми, грішні, / і молимось сердечно: / моли Христа Бога, / що б вилікував наші страсті / і подав велику милість.

Кондак преподобного Мойсея Угрина, глас 3

У Вишині єдиного Бога шукаючи, / всім земне знехтував ти, / про тіло своє не піклувався, / на покуту мужньо себе віддав, / голод, спрагу, узи, у темниці ув’язнення / доблесна перетерпів, / побиття, крові пускання й членів відрізання, / заради чистої невинності твоєї, / все славна переніс ти. / І тепер з незайманими ликами стоїш перед Святий Трійцею, / молися, що б від всіх спокус позбулися співаючі тобі: / Радуйся, Мойсей, отче блаженний і Києво-Печерської Лаври слава.

Інший тропар преподобного Мойсея Угрина, Києво-Печерського, у Ближніх печерах, глас 3

Твої праці й подвиги в боротьбі зі страстями за чистоту бачачи, подвижник святий, / хто не здивується ? / Бо голод, темницю й рани приймаючи, / не поневолився спокусам польським, / але, як володар, страсті приборкавши, / тепер і тоді прославлений був Всевидючим серця людські, / від Нього й у боротьбі зі спокусами допомогу благодатну одержавши, / допоможи й нам, твою пам’ять святкуючим, / Мойсей преподобний, Київських ченців православних похвала й Церкви наший прикраса.