Учасники вокального ансамблю ,,Менестрель” взяли участь у персональній виставці члена НСМНМУ – Михайла Дудки

19 травня 2015 року в учбово-методичному центрі культури Буковини, (Чернівецький музей буковинської діаспори) учасники вокального ансамблю Богословського відділення – ,,Менестрель” (керівник – викл., дияк. І.Луцан), на запрошення заслуженого діяча мистецтв України, лауреата літературно-мистецької премії імені Сидора Воробкевича, Члена національної спілки журналістів України, Члена національної спілки майстрів народного мистецтва України, Члена спілки дизайнерів України, художника-модельєра, дизайнера, народний майстра, етнографа – Миколи Миколайовича Шкрібляка, взяли участь у персональній виставці члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України – Михайла Васильовича Дудки, яка носить назву ,,Світло Христового Вознесіння”.

У галереї експонуються твори – розписи на склі: ікони, портрети, пейзажі, а також мистецтво писанкарства, створені Михайлом Дудкою. Вітали майстра представники управління культури обласної державної адміністрації, Чернівецького музею буковинської діаспори, члени Чернівецького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, представники міської ради, колеги, студенти та всі небайдужі, до творчості художника, краяни.

dscf0232

Микола Шкрібляк подякував митцю за кропітку творчу працю та відзначив: ,,Михайло Дудка – справжній патріот, адже надихається образами рідної землі, а творчість художника знають не лише на Буковині, а й далеко за межами краю”.

Учасники вокального ансамблю вже вкотре засвідчили свою небайдужість до культурного життя краю. З приємністю необхідно зауважити, що серед велелюдного високоповажного товариства гостей Микола Миколайович по-особливому відзначив присутність, головно, безпосередню участь в організації заходу вокального ансамблю, у виконанні якого прозвучали ряд творів духовного і народного жанрів.

dscn9918_500

А всім, хто завітає на виставку творів Михайла Дудки (яка триватиме до 15 червня 2015 р.), зможе переконатися у непересічності його творчого доробку, жанрово-тематичній різноманітності, філософсько-богословського трактуванні дійсності, тонкій мистецькій душі, якою сповнені твори митця. У палітрі майстра домінують напружені й доволі драматичні сполучення, колористичний лад писанок вирізняє декоративність, зумовлена увагою автора до лінійних ритмах та чітких контурів, відзначають мистецтвознавці. Писанкам автора притаманна влучність образотворчих метафор, відверта щирість та відкритість. Символічний зміст конкретних мотивів та їх поетичність – визначальна риса розписів на склі Майстра.

dscn9919_500_01

Тож вперед! Пориньте і Ви у вир народного образотворчого мистецтва, долучіться і відчуйте високодуховні,  справді, даровані Самим Творцем, перлини творчості буковинського митця Михайла Васильовича Дудки!!!

 

Історична довідка

Відомий науковець та гуманіст Альберт Ейнштейн  колись сказав: ,,Мистецтво – вираження найглибших думок найпросторішим способом”. Творчість відомого на Буковині народного майстра іконопису, художника, писанкаря,  члена  Національної спілки народного майстра мистецтва України Михайла Васильовича Дутки підтверджує тезу.

dscf0255

Кожна його робота – ікона, пейзаж, писанка – спонукають до роздумів, адже митець вкладає у них свою душу. На творчість Михайла Васильовича надихають народне мистецтво, любов до батьківської землі, до рідного Карпатського краю. Його писанки відрізняються з-поміж усіх інших тим, що на них часто зображені мініатюрні портрети та ікони. Перед писанням писанок Михайло Дутка читає спеціальну молитву. Пише майстер лише на сирих яйцях. Опісля – видуває середину. Процес творення писанки складний, довготривалий,  але таким чином Михайло Васильович створює писанкові композиції, які привертають увагу своєю неповторністю та красою. Мистецтво писанкарства вимагає від пана Михайла терпіння, уважності, невичерпної фантазії. Нині у доробку майстра понад тисячу писанок і щороку він створює нові шедеври. Михайло Дутка добре володіє мистецтвом іконографії, знає його канони, символіку кольорів. Самотужки опанував техніку народного розпису на склі, особливість якої полягає в тому, що картина малюється зі зворотнього боку, а сприймається – з іншого, тож художнику потрібно мати специфічне «кінематографічне» відчуття. У своїх роботах митець відображає сюжети народних свят, пісень, казок, святих, видатних діячів. У кожній роботі Михайла Дутки – гармонійне поєднання традиційної техніки з авторською манерою виконання, в якій органічно поєдналися казка, фантазія і реальність. Роботи з-під рук майстра народжуються швидко, задуми втілюються природно й легко, по-мистецьки переконливо і правдиво. Народився Михайло Васильович Дутка 1959-го року в селі Яблуниця Путильського району Чернівецької області. Любов до прекрасного привила мати – Парасковея Дмитрівна – знана на селі писанкарка та вишивальниця. Тож від раннього дитинства в руках у юного митця був писачок та голка з ниткою, за допомогою яких він робив свої перші, несміливі, кроки у мистецтво.

У 1974 році Михайло Дутка закінчив Яблуницьку восьмирічну школу. За роки навчання у школі взяв участь у районній виставці дитячого малюнку, присвяченій Дню Перемоги. Повну середню освіту здобув у Конятинській середній школі. З 1977 по 1979 рік служив у рядах Радянської Армії. Згодом два роки працював художнім керівником в Яблуницькому сільському будинку культури. У 1980-1996 роках – художником-рекламістом кінотеатру «Ювілейний» смт.Путила. Тоді ж Михайло Васильович взяв участь у заснуванні Путильської дитячої художньої школи, де тривалий час працював викладачем.

У 1987р. заочно навчався у Московському народному університеті мистецтв. З цього часу майстер – постійний учасник районного свята «Виходу на полонини» та літературно-мистецького свята, присвяченого Буковинському соловію Юрію Федьковичу – «Шовкова косиця». З 2004 року він активно бере участь у Міжнародних гуцульських фестивалях, мистецьких заходах, фольклорних святах, виставках традиційного мистецтва Букавини, а з 2007-го – у всеукраїнських та міжнародних виставках у Києві, зокрема, під час Міжнародного фестивалю «Київська Русь». Михайло Дутка проводить майстер-класи з писанкарства та інших видів народних ремесел не тільки у Вижниці, Рахові, Коломиї, Косові, Верховині, Кіцмані, Хотині, Чернівцях, Черкасах а також у Румунії. З великою радістю ділиться він своїми вміннями і талантом з молоддю.

Майстер – автор герба Путильського району Чернівецької області. Нині працює у навчально-виховному комплексі село Годилів Сторожинецького району.

З 2010 року Михайло Дутка – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. За свою творчу діяльність неодноразово нагороджувався дипломами, грамотами та подяками. Твори митця зберігаються у Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї та у приватних колекціях як в Україні, так і за кордоном.

Прес-служба

Богословського відділення